Przy Nowym Świecie stanął płot dający do myślenia. Klucz do zagadek.

PB UNIMAX wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób ogrodzenie budowlane ustawione przy Nowym Świecie na czas remontu jednej z kamienic. Konieczna ingerencja w przestrzeń miejską, w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Warszawie, została zrekompensowana zachęcającą do interakcji, atrakcyjną i interesującą dla przechodniów treścią. Na czas remontu płot budowy zamieni się w wystawę składającego się z prac – łączących rożne dyscypliny - cyklu „PoRachunki warszawskie”, przygotowanego przez artystkę i matematyczkę Martę Kopyt.

 

Ogrodzenie budowy, które cieszy oko i gimnastykuje umysł

Standardowe ogrodzenie budowy to na ogół płot z logo firmy, wizualizacją i numerem telefonu do działu sprzedaży. Zwykły nośnik reklamowy, niekoniecznie dobrze wpisujący się w estetykę otoczenia. W przypadku ogrodzenia remontowanej kamienicy przy Nowym Świecie będzie na pewno inaczej. Przedsiębiorstwo Budowlane UNIMAX potraktowało swój płot na jednej z najbardziej prominentnych i najczęściej odwiedzanych przez turystów ulic stolicy nie jako rozgraniczenie, a przeciwnie – jako łącznik integrujący przestrzenie o tymczasowo różnym sposobie wykorzystania. Aby taki łącznik mógł prawidłowo zafunkcjonować, powinien po pierwsze zaciekawić obserwatora, a po drugie zaoferować mu konkretną korzyść. Obydwa warunki spełnia – zwracający uwagę oryginalną grafiką i wciągający do zabawy intelektualnej - projekt Marty Kopyt.

 

„PoRachunki warszawskie” – mariaż grafiki, geografii, historii i matematyki

„PoRachunki warszawskie” to cykl zagadek matematycznych, w treść których wplecione informacje związane z zabytkami, historią i geografią Warszawy. To świetna rozrywka intelektualna, niezwykle sympatycznie i humorystycznie zilustrowana, z dużą dawką wiedzy o mieście. W związku z tym, że instalacja stanie na głównym szlaku turystycznym stolicy, część zagadek zostanie zaprezentowana również w języku angielskim w tłumaczeniu Mateusza Pohorylesa.

Wystawę można oglądać przy ul. Nowy Świat 50 przez najbliższe kilka miesięcy, do zakończenia remontu.

Marta Kopytukończyła wydział Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz matematykę na Uniwersytecie Warszawskim i. Jest artystką, ilustratorką i matematyczką. Autorka nagradzana była na licznych konkursach, m.in.: Jasnowidze 2014 oraz Golden Pinwheel Young Illustrators Competition na Targach Książki w Szanghaju w 2015. Projekt „PoRachunki warszawskie” był realizowany przy wsparciu finansowym udzielonym przez przez M. St. Warszawę – Dzielnicę Śródmieście. Jej prace można zobaczyć na www.martakopyt.pl

 

Klucz z rozwiązaniami zagadek/ Answer key:
1. Zadanie o Muzeum Narodowym: 100 przewodników w ciągu 100 godzin oprowadzi 2000 zwiedzających. 

2. Zadanie o syrence: Syrenka ma 1/2 szansy na odzyskanie miecza. 

3. Zadanie o hot-dogach: Keczap kosztuje 25 groszy. 

4. Zagadka o panach w parku saskim: Było czterech panów. 

5. Zagadka o kłamcach w tramwaju: dwie osoby skłamały. 

6. Zagadka o pomnikach: Wyżej do pracy ma Zygmunt III Waza.